Tipy k tapetování
Tapetování není obtížné, pokud máte na paměti několik věcí. Před zahájením práce vytvořte hladký, čistý, pevný, nosný a savý podklad. Důkladně odstraňte staré tapety a pečlivě vyplňte praskliny a poškozenou omítku.
Před uříznutím tapety změřte její rozměr a před nalepením prvního pásu jej vyrovnejte do správné kolmice. Je důležité, aby pás tapety vedl v pravém úhlu ke stropu nebo podlaze, aby nedocházelo k nepřesnostem.
Dbejte na to, aby se tapety po nanesení klihu správně namočily. Dodržením doby namáčení zabráníte vzniku záhybů nebo boulí ve švech tapety. Doba namáčení se může lišit v závislosti na druhu klihu a typu tapety.
Pro začínající tapetáře jsou ideální vliesové tapety. Tyto tapety nemusíte předem namáčet, ale můžete je nalepit přímo na zeď pomocí vhodného klihu. Vliesové tapety jsou také rozměrově stálé, odolné proti opotřebení a roztržení, což vám usnadní práci.
Pokud je to možné, pracujte se zavřenými dveřmi a okny, aby tapeta příliš rychle neuschla. Tím se zabrání rozlepení švů a nesprávnému nalepení pásů.
Předem si připravte všechny nástroje a materiály a zakryjte podlahu. V tomto průvodci vám ukážeme, jak přesně tapetovat a co byste měli dodržovat.
Nalézt produkty v e-shopu
Vyberte si nyní v e-shopu OBI vhodnou tapetu a pusťte se do toho.
Do online obchodu
Druhy tapet a jejich zpracování

Tapety existují v mnoha různých provedeních. Nejoblíbenějšími druhy tapet jsou papírové tapety, přetíratelné tapety, vliesové tapety, reliéfní a strukturované tapety, fototapety, sklovláknité tapety a textilní tapety. Najdete je s nesčetnými vzory, barvami a styly.
Při výběru tapety je obvykle na prvním místě váš vlastní vkus. Kromě toho se jednotlivé typy tapet vyznačují různými výhodami, které je optimalizují pro příslušný účel a oblast použití. V následujícím textu se dozvíte, jaké výhody jednotlivé tapety nabízejí a na co byste měli při tapetování myslet.
Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou vyrobeny ze směsi textilních vláken a celulózy. Díky tomu je tato tapeta odolná proti roztržení. Vliesové tapety jsou také tvarově stálé, neroztahují se ani se nesmršťují. Drobné vady v podkladu, jako jsou jemné praskliny, lze touto tapetou dobře přelepit. Vliesové tapety jsou vhodné pro použití v kuchyni nebo koupelně, protože odolávají vlhkosti a vodním parám.
Další výhoda: Vliesové tapety lze snadno aplikovat. Můžete je lepit přímo na stěnu. Za tímto účelem natřete povrch speciálním klihem na vliesové tapety. Poté nalepte pás tapety na stěnu. Přečnívající pásy odřízněte odlamovacím nožem.
Malířská netkaná textilie

Malířská netkaná textilie se nazývá také renovační vlies. Je ideálním podkladem pro tapetování nerovných, natřených a nenasákavých stěn. Renovační vlies je hladký, bezbarvý a bez potisku. Stejně jako vliesové tapety je i malířská netkaná textilie vyrobena z celulózy a textilních vláken. Dokáže vyrovnat drobné nerovnosti a praskliny v podkladu.
Zpracování renovačního vliesu je podobné zpracování vliesových tapet. Lepí se přímo na plochu stěny natřenou klihem.
Hrubovláknité tapety

Hrubovláknitá tapeta patří k papírovým tapetám. Vyrábí se z papíru, dřevěných třísek a celulózových vláken. Hrubovláknitá tapeta zpravidla sestává z obnovitelných surovin, a je proto udržitelnou tapetou. Je také difúzně otevřená a snadno se zpracuje. Hrubovláknité tapety jsou k dispozici v hrubém a jemném provedení. Hrubá varianta je vhodná pro vyhlazení nerovností. Naopak jemnější struktura často působí elegantněji.
Po vytapetování natřete hrubovláknitou tapetu barvou podle vlastního výběru. Vzhledem k typické struktuře nabízí barva na stěnu dobrou přilnavost. Hrubovláknité tapety můžete obecně bez problémů natírat vícekrát.
K tapetování hrubovláknitou tapetou použijte speciální klíh na hrubovláknité tapety. Klíh rozmíchejte tak, jak je uvedeno na obalu. Poté klihem důkladně natřete zadní strany pásů tapety. Položte pásy tapet k sobě a nechte klíh asi deset minut vsáknout. Poté můžete začít s tapetováním.
Vzorovaná tapeta

Vzorovaná tapeta je vhodná pro individuální ztvárnění stěn a je k dispozici v mnoha různých designech.
Tapetování vzorovanými tapetami vyžaduje precizní práci. Zejména velkoplošný design může působit nejednotně, pokud je aplikován nepřesně. U menších vzorů nemusí být chyby na první pohled patrné, ale často působí v místnosti neuspořádaně. Kromě přesnosti byste při tapetování vzorovanými tapetami měli zvážit několik dalších bodů:
- Dávejte pozor, abyste pásy tapet nenalepili vzhůru nohama.
- Zohledněte raport role tapety. Raport udává výšku opakující se části vzoru. Při měření a řezání tapety připočtěte výšku raportu. Tímto způsobem můžete přesně pokračovat ve vzoru.
- Dejte pozor na posun. Uvádí, o kolik centimetrů je posunut vzor dvou po sobě jdoucích pásů, aby vznikl souvislý celkový obraz. Údaje o raportu a posunu najdete na roli tapety.
- Vzorované tapety s posunutým vzorem tapetujte ve více pásech. Velké vzory se rozprostírají přes dva pásy tapet. Důležité je, abyste vždy spojili odpovídající pásy z různých rolí tapet.
- Dbejte na správný průběh vzoru v rozích a na hranách a také v tapetovaných výklencích a okenních ostěních.
- Pokud chcete aplikovat fototapetu, dbejte na to, aby byly archy tapety správně nalepené. Pokud je stěna větší než fototapeta, určete středový bod pomocí vodorovné a svislé čáry umístěné uprostřed. Archy tapety můžete zarovnat ke středovému bodu.
Jak úspěšně vytapetovat
Než začnete s vlastním tapetováním, změřte si výšku místnosti od stropu po podlahovou lištu a k délce připočtěte cca 10 cm. To vám poskytne určitou rezervu pro případ, že by došlo k odchylkám. Příliš dlouhé pásy můžete později snadno zkrátit.
Pak začněte prvním pásem na světlé stěně. To je většinou stěna u okna. Nakreslete pomocnou čáru pro první pás tapety, abyste ji mohli nalepit rovně a v pravém úhlu ke stropu a podlaze. K vyznačení pomocné čáry použijte olovnici nebo vodováhu a vyznačte čáru tužkou na stěnu. Podle toho zarovnejte první pás tapety.
Pracujte vždy od shora dolů. Přitiskněte pás tapety do rohu mezi stropem a stěnou. Tapetu můžete nechat přečnívat několik centimetrů.
Znovu zkontrolujte, zda je tapeta rovnoběžná s pomocnou čárou. Je-li vše na svém místě, opatrně přitiskněte pás rukou k ploše stěny. Poté použijte tapetovací kartáč a odstraňte roztíráním vzduchové bubliny. Nejlepší je přejíždět tapetovacím kartáčem od shora dolů a od středu ke krajům. Pro lepší přilnavost můžete hrany přitlačit přítlačným válečkem na tapety.
Pro zkrácení přečnívajícího pásu u stropu a podlahové lišty na správnou délku použijte ideálně stěrku. Pevně zatlačte nástroj do rohu a přejeďte přes přečnívající tapetu. Můžete také použít odlamovací nůž nebo nůžky. Dávejte pozor, abyste tapetu nepotrhali.
Tapetování hladké stěny je poměrně snadné. Pokud se na ploše stěny nacházejí vypínače nebo zásuvky, je to komplikovanější. Vypněte elektrický proud, sejměte kryty, rámečky a pouzdra. Pak jednoduše tapetujte přes vypínače a zásuvky. Po zaschnutí tapety a klihu můžete elektroinstalaci opět odkrýt pomocí nože. Poté kryty přišroubujte zpět.
Upozornění: Při práci na zásuvkách a vypínačích světel vždy nejprve vypněte proud!
Tapetování stropu

Aby tapeta dobře přilnula ke stropu, měli byste na stropní tapety použít trochu více klihu. Jinak postupujte při tapetování stropů stejně jako při tapetování stěn.
S druhou osobou se na stropě tapetuje snadněji. Jedna osoba umístí tapetu do správné polohy a pevně ji přitiskne. Druhá osoba může pás tapety natřený klihem přidržovat smetákem – tapetování tak jde rychle od ruky.
Aplikace tapet do rohů a na hrany
Pro tapetování rohů a hran změřte šířku posledního pásu tapety na stěně a přidejte asi 2 cm. Tento pás přilepte jako obvykle a přesahující část zatlačte do rohu tapetářskou přítlačnou špachtlí. U hran umístěte tapetu kolem vnějšího rohu. Přesah přilepte také k navazující stěně.
Připojte další pás, který jej trochu překrývá. Tento pás je důležité nejprve vyrovnat. Jak je popsáno výše, vytvořte si svislou pomocnou čáru, podél které budete pás lepit.
Pokud je tapeta velmi tenká, můžete oba pásy v rozích aplikovat tak, aby se překrývaly. U silných tapet byste měli místo toho provést dvojitý řez švu. Oba pásy prořízněte odlamovacím nožem s použitím dlouhého pravítka. Nyní odstraňte řez ze spodního pásu tapety a přilepte horní pás zpět na místo vrstvou klihu. Tím dosáhnete čisté hrany.
U vzorované tapety dbejte na to, aby vzor v rozích a na hranách vzájemně navazoval. Pro dosažení jednotného efektu může mít smysl tapetovat souvisle okolo rohu.
Tapetování šikmin

Při tapetování šikmin postupujete v podstatě stejně jako u stěn nebo stropů. Vzhledem k tomu, že většina šikmých střech má vaznicový sloupek, často vyvstává otázka, zda by tato část plochy stěny měla být celá vytapetovaná.
U tenčích tapet a rovných stěn se obvykle tapetuje šikmina a vaznicový sloupek v jednom kuse. Zde pracujte obzvláště pečlivě, aby nedošlo k promáčknutí, zvrásnění nebo posunutí. Nezapomeňte také tapetu řádně přitlačit do záhybu, aby se materiál později neodlepil.
U silnějších tapet je vhodné tapetovat šikminu a vaznicový sloupek samostatně. Pro vizuálně jednotný vzhled byste však neměli pásy na vaznicovém sloupku pokládat příčně, ale zachovat směr běhu od shora dolů. V opačném případě působí zejména vzorované tapety často nejednotně a neuspořádaně.
Okenní ostění

U okenního ostění je nejlepší začít na levé straně. Tapetu umístěte tak, aby překrývala levé okenní ostění s přesahem cca 1 cm. Na tapetě si vyznačte polohu horní hrany ostění a tapetu pod okenním překladem a nad parapetem odřízněte na šířku levého okenního ostění. Pás přilepte okolo rohu do ostění a pevně jej přitiskněte. Přečnívající část tapety na okenním rámu odřízněte odlamovacím nožem.
To samé pak proveďte s pásem tapety pro pravé okenní ostění. U pásu tapety nad okenním ostěním postupujte takto: Pás tapety umístěte do horní části okenního ostění, opět s přesahem cca 1 cm. Přilepte pás okolo rohu a pevně jej přitiskněte do ostění. Přečnívající tapetu můžete z okna odstranit také pomocí odlamovacího nože.
Boční překrytí levým a pravým pásem tapety odstraníte pomocí dvojitého řezu švu. Vhodným nástrojem prořízněte rovnou oba přesahy a vzniklé proužky odstraňte. Švy tapet pevně přitlačte pomocí válečku na švy. V případě potřeby naneste pod švy trochu klihu, abyste optimalizovali přilnavost.
Další tipy pro tapetování
Aby bylo tapetování úspěšné, můžete se řídit několika dalšími tipy.
- Pro úspěšný výsledek tapetování je důležitý čistý, rovnoměrný a rovnoměrně savý podklad. Pokud ho nemáte, můžete stav stěny zlepšit použitím podkladového nátěru.
- Zejména tenčí tapety mohou být průsvitné a odhalovat barevné rozdíly na podkladu. Pigmentovaný podkladový nátěr vytvoří v případě nerovnoměrných barev jednotný vzhled.
- K tapetování používejte stabilní a nekývající se tapetovací stůl. Pokud nemáte k dispozici tapetovací stůl, použijte jako alternativu pro natírání klihem stabilní kuchyňský stůl. Podlahu nejprve zakryjte pokládací deskou, abyste ji ochránili před zbytky klihu.
- Při rozmíchávání klihu postupujte podle pokynů výrobce uvedených na obalu. V ideálním případě použijte studenou vodu z vodovodního kohoutku a směs nechte chvíli odstát, jak je uvedeno. K natírání tapety klihem použijte štětec na klíh.
Zdroj: Obi.cz